Відгук 1 на дисертаційну роботу Бондарчука Я. П.

Автор(и)

  • Л.В. Міхневич Національний університет біоресурсів і природокористування України

Анотація

Принцип свободи посідає важливе місце у впорядкувальних процесах, оскільки дає змогу формувати механізми дозволів та заборон, що покладені в основу правопорядку. Отже, принцип свободи є фундаментальним, що закладає зміст правових процесів загалом. Залежно від ступеня реалізації принципу свободи у правовій реальності у конкретний період, можна визначити політико-правовий режим та рівень суспільного та правового розвитку окремої держави. Реалізація принципу свободи має безпосередній вплив на правову систему. Особливо помітним це стає в умовах надзвичайних ситуацій, зокрема збройної агресії, що має наслідок законне обмеження прав та свобод людини. Своєю чергою це стало справжнім викликом для реалізації всіх фундаментальних правових принципів, насамперед свободи. Сучасне українське право таких викликів ще не мало, а тому виникає потреба у нових наукових пошуках щодо змісту та особливостей реалізації принципу свободи в надзвичайних ситуаціях.
Зважаючи на викладене, дослідження Бондарчука Ярослава Петровича є актуальним та своєчасним. Звертає на себе увагу, що дисертанту вдалось висвітлити як теоретичну, так і практичну складову реалізації принципу свободи у контексті складних умов воєнного стану. Такий підхід є позитивним у зв’язку з тим, що проблематика принципів права, зокрема, принципу свободи суттєво змінила свої змісти в умовах збройного конфлікту, що потребує більш широкого дослідження. Дисертантом вдало виявлено особливості та проблеми реалізації принципу свободи в умовах збройного конфлікту, що полягають у тому, що правосвідомість індивідуальна та колективна не встигає позитивно реагувати на раптові «стресові» зміни у законодавстві та правовій реальності в умовах надзвичайних ситуацій. Автор наголошує, що у цьому випадку свобода як цінність та свобода, як регулятивний інструмент стають протилежностями, що створюють складну ситуацію у стосунках між державним та народним началом, що вимагає додаткових інструментів нормативного та ідеологічного характеру для її позитивного вирішення.
За своїми змістовними та структурними особливостями дисертаційна робота на тему «Становлення та розвиток ідеї свободи як принципу права» відповідає вимогам Наказу Міністерства освіти і науки України № 40 від 12 січня 2017 р. «Про затвердження Вимог до оформлення дисертації» (зі змінами) та постанови Кабінету Міністрів України № 44 від 12 січня 2022 р. «Про затвердження Порядку присудження ступеня доктора філософії та скасування рішення разової спеціалізованої вченої ради закладу вищої освіти, наукової установи про присудження ступеня доктора філософії» (зі змінами), а її автор, Бондарчук Ярослав Петрович заслуговує на присудження наукового ступеня доктора філософії з галузі знань 08 «Право» за спеціальністю 081 «Право».

 

Біографія автора

Л.В. Міхневич , Національний університет біоресурсів і природокористування України

доктор юридичних наук, професор, професор кафедри аграрного, земельного та екологічного права імені Василя Зіновійовича Янчука

Опубліковано

2025-01-29

Номер

Розділ

Відгуки на дисертаційну роботу