Відгук 1 на дисертаційну роботу Гайду С.В.
Анотація
У правничій науці традиційно функції держави визначають як основні напрями її діяльності, що виражають її сутність та соціальну спрямованість, а змістом власне політичної функції держави є: забезпечення народовладдя; захист прав і свобод людини в державі; забезпечення державного суверенітету, визначення правового статусу конкретних територій та управління ними; формування політичної системи суспільства; створення демократичних умов для самоорганізації і самоврядування, а також формування громадянського суспільства; формування державної політики у різних сферах; захист конституційного ладу від його насильницької зміни чи повалення, а також територіальної цілісності держави. Однак в умовах воєнного стану та поствоєнного становища зміщуються акценти щодо змісту політичної функції держави, оскільки першочерговим завданням є захист суверенітету та територіальної цілісності держави.
Беззаперечною уявляється теза дисертанта про те, що збройні конфлікти та їх наслідки істотно впливають на функціонування державних інститутів, реалізацію прав людини, а також на формування державної політики. Війна не лише створює виклики для існуючого правопорядку, але й вимагає перегляду та адаптації політичних і правових механізмів держави. Відтак важливість вивчення функцій держави в умовах воєнного та післявоєнного часу зумовлена необхідністю пошуку ефективних підходів до забезпечення стабільності, правопорядку та захисту прав людини в умовах кризових ситуацій. Після початку широкомасштабної збройної агресії рф проти України 24 лютого 2022 р. і введенням на усій території нашої держави правового режиму воєнного стану ключовим викликом як для суспільства, так і для держави стала необхідність, по-перше, узгодження дій та рішень, які сприятимуть реалізації всіх функцій держави, а по-друге, здатності уряду організувати оборону та забезпечити національну безпеку в таких надскладних умовах.
Враховуючи викладене вище, актуальність теми дисертаційного дослідження Гайду Сергія Васильовича, яке присвячено обґрунтуванню нових науково-теоретичних положень щодо сутності політичної функції держави, особливостей її реалізації в умовах воєнного та післявоєнного стану не викликає сумнівів як у науковому, теоретичному, так і у практичному аспектах.