Рецензія 2 на дисертацію Іванченка Я.М.
Анотація
Широкомасштабна збройна агресія, яку розпочала рф проти нашої держави загострила проблеми, пов’язані з проявами соціальної кризи у суспільстві. За таких надскладних обставин кожна людина відчуває потребу у захищеності, безпеці, забезпеченні своїх прав і законних інтересів. Власне інститут правозастосовчої дискреції спрямований на можливість максимального захисту прав людини і громадянина, оскільки правова норма не може передбачити усіх варіантів поведінки та конфліктів у всій їхній множині. Відтак правозастосовча дискреція робить норму живою, надає їй можливості заглибитися в реальне життя через правосвідомість суб’єкта правозастосування, а отже, покликана забезпечити максимально індивідуалізоване та справедливе рішення. Проте наявність кризових явищ, а тим більше таких гострих, як у сучасній Україні, видозмінює усталені соціальні та правові інститути, змушує їх пристосовуватися до обставин, працювати по-новому. Отже, правозастосовча дискреція в умовах соціальної кризи потребує переосмислення та корекції нормативних засад.
Актуальність обраної Я. М. Іванченком теми обумовлена складністю та комплексністю правозастосовчої діяльності та її роллю у суспільному регулюванні. Дисертант слушно зауважує, що у суспільстві у будь-який момент часу відбувається формування величезної кількості правових відносин та виникнення правових конфліктів, які потребують уваги правозастосувача. Нормативне регулювання не може охопити всього спектру соціальних зв’язків внаслідок їх багатоманітності, а подекуди – унікальності. Тому правозастосовча діяльність нерозривно пов’язана з розсудом державних органів та посадових осіб. В ідеалі його метою завжди є індивідуалізація застосування права, врахування особливостей конкретних відносин, максимальний захист прав і свобод людини і громадянина. Однак в умовах соціальної кризи правозастосовча дискреція, будучи первинно націленою на захист прав і свобод людини, може перетворюватися на інструмент зловживання та порушення прав.
Таким чином, маємо достатні підстави стверджувати, що обрана здобувачем тема дослідження є актуальною, науково значущою, своєчасною, має прикладне значення та відповідає спеціальності 081 «Право» (галузі знань – 08 «Право»).