Відгук 1 на дисертаційну роботу Богатюк О.В.

Автор(и)

  • А. Є. Шевченко Державний податковий університет

Анотація

Сучасна теорія права визначає принципи права, як відправні ідеї його буття, які визначають зміст, сутність і напрямок правового регулювання, а також виражають найважливіші закономірності і підвалини даного типу держави і права, утворюють його основні риси, відрізняються універсальністю, вищою імперативністю і загальнозначимістю, відповідають об’єктивній потребі побудови і зміцнення певного суспільного ладу.
Принципи права мають історичний характер, відтак актуальною вбачається думка дисертантки, що українське право, включаючи принципи, має багатовікову самобутню історію становлення і розвитку. Українське право, котре формувалося у лоні європейської правової традиції, тривалий час залишалося унікальною соціокультурною системою з власною системою принципів і норм, які передусім ґрунтувалися на ідеалах добра, свободи та справедливості. Водночас відсутність національної держави протягом багатьох століть призводило до спотворення історії вітчизняного права, замовчувалась його унікальність і самобутність, натомість українське право «розчинялося» у праві інших народів – передусім російського. Такий стан речей змінився після відновлення української державності у 1991 р. та прийняття Конституції України у 1996 р.
Беззаперечними уявляються твердження дисертантки про те, що:
у вітчизняній історико-правовій науці наразі відсутні комплексні дослідження, присвячені проблемі генезису загальноправових та галузевих принципів права у середньовічній Україні;
вказана розвідка дає змогу не лише прослідкувати історію становлення й еволюції українського права, але й виявити вплив принципів права на формування вітчизняної правової традиції, встановити рівень правосвідомості та правової культури українського народу, визначити характер його світоглядних цінностей;
реформування національної правової системи, прийняття нових та внесення змін до чинних нормативно-правових актів має відбуватися не лише у світлі наближення законодавства до права Європейського Союзу, але й із врахуванням національних правових традицій, використовуючи історико-правовий досвід минулих поколінь.
Враховуючи викладене вище, актуальність теми дисертаційного дослідження Богатюк Оксани Валеріївни, яке присвячено обґрунтуванню нових наукових положень щодо процесу становлення та розвитку загальноправових та галузевих принципів права на теренах середньовічної України впродовж ІХ – першої половини ХVІІ ст., виявлення закономірностей та особливостей цього процесу не викликає сумнівів як у науковому, теоретичному, так і у практичному аспектах.

Біографія автора

А. Є. Шевченко , Державний податковий університет

доктор юридичних наук, професор, професор кафедри теорії та історії держави і права

Опубліковано

2025-12-15

Номер

Розділ

Відгуки на дисертаційну роботу