Рецензія 2 на дисертацію Шувалової Т. О.
Abstract
Виконання митних процедур обумовлює взаємодію суб’єктів господарювання з митними органами. На практиці останні можуть допускати порушення прав суб’єктів господарювання при оформленні переміщення товарів через митний кордон України. До прикладу, у звіті Ради бізнес-омбудсмена за ІІ квартал 2023 року митні питання впевнено посідають третє місце в топ-предметів скарг до цієї установи. Налагоджена система захисту прав та законних інтересів учасників митних процедур, яка включає різні форми та ефективні способи захисту, надасть суб’єктам господарювання можливість не лише оскаржувати рішення митних органів, але й відновлювати порушені права та інтереси, що є важливим у разі неправомірних дій з боку митних органів. Також це забезпечує додаткові гарантії справедливості та дотримання законності у сфері здійснення господарської діяльності.
Ефективна система захисту дозволить підвищити рівень правової безпеки учасників митних процедур, у першу чергу суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, та забезпечити передбачуваність у відносинах з митними органами, встановити чіткі правила взаємодії учасників митних процедур, що зменшить ризики для ведення бізнесу та сприятиме залученню інвестицій в майбутньому. В такий спосіб створюється чесна та прозора система митного регулювання, конвергенція приватних та публічних інтересів у цій сфері, розвиваються цивілізовані ринкові відносини, підвищується економічна стабільність і конкурентоспроможність не лише національного товаровиробника, але й країни на світовій арені.
У зв’язку з вищевикладеним актуальними представляються питання захисту прав суб’єктів господарювання під час здійснення митних процедур.