Рецензія 1 на дисертацію Іванченка Я.М.

Authors

  • І. Ф. Коваль Донецький національний університет імені Василя Стуса

Abstract

Правове регулювання суспільних відносин побудоване таким чином, що можливість захисту прав та законних інтересів у разі їх порушення забезпечує і гарантує їх повну та безперешкодну реалізацію у будь-якій сфері правовідносин. В останнє десятиліття проблематика ефективності захисту прав набуває високого рівня значення і в контексті зобов’язань нашої держави щодо впровадження принципу верховенства права у всіх галузях суспільного життя. Відповідно до ст. 14 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, Сторони Угоди надають важливого значення утвердженню верховенства права та укріпленню інституцій усіх рівнів у сфері правоохоронних і судових органів, зміцненню і підвищенню ефективності судової влади, гарантуванню її незалежності і неупередженості та боротьби з корупцією.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, яка прийнята відповідно до Загальної декларації прав людини з метою додержання учасниками Ради Європи та забезпечення на своїй території прав та основоположних свобод людини, передбачає, що «Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження».
Право органу державної влади при вирішенні питання діяти на власний розсуд у межах закону, обираючи з декількох можливих варіантів відноситься до дискреційних повноважень. Юридична концепція дискреції передбачає можливість вибору між альтернативними способами дій та/або бездіяльністю. Завдяки дискреції забезпечується індивідуалізація та справедливість вирішення тих чи інших справ, оскільки вони розглядаються в межах конкретних обставин, які можуть бути враховані відповідним суб’єктом.
Широка проблематика захисту прав людини і правозастосовчої дискреції активно досліджується науковцями галузевих юридичних наук, в тому числі на рівні дисертаційних робіт. Однак, теоретико-правові засади цього питання в тому числі в контексті сучасної соціальної кризи ще не ставали предметом спеціальних комплексних досліджень.
З огляду на зазначене, тема дисертаційної роботи, присвячена правозастосовчій дискреції, є актуальною, своєчасною і важливою для розвитку суспільних відносин в сучасних кризових умовах.

Author Biography

І. Ф. Коваль , Донецький національний університет імені Василя Стуса

доктор юридичних наук, професор, професор кафедри цивільного права і процесу

Published

2025-06-02

Issue

Section

Рецензії