Відгук 1 на дисертаційну роботу Шувалової Т. О.
Abstrakt
Швидкоплинність економічних процесів у світі, які прямо та опосередковано впливають на глобальний розвиток суспільства, обумовлює перегляд державних прерогатив України у площині захисту не тільки національних митних інтересів, а й прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб, як учасників митних процедур. Важливість цього питання актуалізується й вимогами Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС щодо адаптації національного законодавства в митній сфері до європейських стандартів.
Не дивлячись на позитивні вади нещодавно прийнятого Закону України «Про адміністративну процедуру» залишаються дискусійними питання щодо віднесення низки публічно-правових процедурних відносин до сфери його дії, зокрема відносин, які виникають в зв’язку із здійсненням митних процедур, адже останні пов’язані саме з правовими формами управлінської діяльності митних органів та юридичних і фізичних осіб щодо реалізації митних формальностей при переміщенні товарів та транспортних засобів через митний кордон України. Не є виключенням і відносини, пов’язані з процедурами адміністративного оскарження рішень, дій (бездіяльності) митних органів та їх посадових осіб, адже це питання знаходить своє формальне врегулювання на рівні численних галузевих нормативно-правових актів.
На сучасному етапі розвитку суспільства сталою є практика щодо застосування альтернативних форм розв’язання конфліктів – вирішення спорів з позиції інтересів шляхом пошуків компромісних рішень та досягнення згоди між конфліктуючими сторонами завдяки зусиллям третьої, незалежної сторони (третейський суд, арбітраж, медіація, посередництво тощо). Сфера митних спорів є найскладнішою для застосування таких форм, адже, пов’язана з публічно-правовою природою таких конфліктів. Проте, Україна йде шляхом поступового впровадження медіації та процедури примирення в публічно-правовій сфері. Їх розвиток обумовлюється, з однієї сторони, тими реальними проблемами, з якими зіштовхуються органи судової влади (тривалість судових процесів, великі витрати на ведення справ у судах, надмірна заформалізованість процедури, складнощі у правовому регулюванні), з іншого, пошуком цивілізованих заходів компромісного порозуміння між сторонами конфлікту.
Таким чином, здійснення комплексного дослідження захисту прав та законних інтересів учасників митних процедур є своєчасним і важливим. Все це зумовлює актуальність теми дисертаційного дослідження, його теоретичну та практичну важливість.