Рецензія 1 на дисертацію Пересади Є.І.
Abstrakt
У сучасних умовах зростання міжкультурної взаємодії та розширення міжнародної комунікації, глобалізаційних трансформацій в реальному та лінгвістичному житті, питання міжмовної інтерпретації символічних систем потребує окремої уваги та набуває особливого значення. Інтеграційні процеси, до яких активно долучилася Україна, вимагають не лише практичного володіння іноземними мовами, а й глибокого розуміння їхніх лінгвокультурних особливостей. Актуальними в цьому контексті стають порівняльні лінгвістичні дослідження, зокрема в межах зіставної лінгвографії, які сприяють виявленню концептуальних, семантичних і культурних особливостей відображення мовної картини світу. Перехід від традиційної до цифрової комунікації сприяє зростанню значущості візуальних кодів у міжмовному середовищі. У зв’язку з цим дослідження, проведені в актуальному напряму зіставної лінгвографії, заслуговують на подальшу підтримку в науковому колі.
Саме у цьому руслі виконана дисертаційна робота, присвячена аналізу семантично-функційного навантаження латинських літер в українській, англійській та німецькій мовах. Актуальність обраної теми зумовлена потребою не лише у виявленні особливостей графічної репрезентації мовних одиниць у полікультурному просторі, а й у з’ясуванні глибинних когнітивних та культурних механізмів, які втілюються в графічному коді. Пропоноване дослідження дозволяє простежити, як латинські літери, функціонуючи в різних мовних системах, відображають специфіку лінгвокультурної парадигми кожної з мов – однієї слов’янської (української) та двох германських мов (англійської та німецької).
Враховуючи надзвичайну актуальність обраної теми, високий рівень академічної обізнаності, обґрунтованість наукових положень, висновків, рекомендацій, повноту та новизну викладу у численних наукових публікаціях, вважаємо, що дисертаційне дослідження Єлизавети Ігорівни Пересади є самостійним, оригінальним, актуальним, завершеним дослідженням. Зміст дисертаційної роботи відповідає обраній темі, забезпечує досягнення поставленої мети й розв’язання завдань дослідження. Вci зазначені позитивні моменти роботи дають підстави для високої оцінки теоретичного рівня i практичної цінності дисертації.