Міжнародна міграція людських ресурсів в умовах геоекономічних трансформацій.

Autor

  • K.V. Shymanska

Słowa kluczowe:

міжнародна міграція, еміграція, імміграція, інтеграція мігрантів, міграційний мотив, міграційна привабливість, міграційні політика, регіональна інтеграція, геоекономічні трансформації, геоекономічні ризики, біженці, грошові перекази мігрантів

Abstrakt

В роботі виявлені закономірностей процесів міжнародної міграції людських ресурсів, теоретично обґрунтовано та розроблено методологічні засади формування системи регулювання таких процесів в умовах геоекономічних трансформацій, зокрема через розробку моделі та механізму формування та реалізації регіональної міграційної політики у результаті обґрунтування передумов та соціально-економічних наслідків міжнародної міграції в умовах геоекономічних трансформацій.

В роботі введено поняття «міграційна пара» (комбінація країни походження та країни призначення мігрантів, між якими історично сформувався міграційний коридор зі специфічними кількісними та структурними параметрами, що характеризується особливим інституційним, соціо-демографічним, фінансово-економічним, етнічно-культурним та іншим середовищем міграційних процесів). Введення даного імперативу в понятійний апарат дослідження процесу міжнародної міграції дозволяє виокремлювати міграційні потоки з урахуванням просторового та інституційного аспектів міграційних коридорів, ідентифікувати особливості та зміну середовища країн різних міграційних пар, а також фіксувати тенденції міграційних потоків.

В роботі визначено поняття «міграційний потік», «міграційний коридор», «міграційний мотив» та «міграційна привабливість», а також взаємозв’язків між ними, що дозволило позиціонувати дані поняття як об’єкти дослідження міграційних процесів. Крім того, дано трактування та конкретизовано використання принципів дослідження процесів міжнародної міграції (темпоральності, просторовості, комунікації, мобільності). Це дозволяє упорядкувати методичний інструментарій наукового дослідження та визначає вектори побудови класифікації міжнародної міграції з урахуванням масштабності та багатоаспектності міграційних процесів.

Удосконалено класифікацію міжнародної міграції шляхом її систематизації та доповнення за групами ознак та видами: просторовочасовими, інституційними параметрами та параметрами людських ресурсів. Така композиція класифікаційних ознак досягнута завдяки використанню інституційного підходу та враховує окреслене значення статево-вікової та освітньо-професійної приналежності мігрантів для формування людських ресурсів, їх перерозподілу в ході окремих видів міграції.

Ідентифіковано тенденції геоекономічних трансформацій та окреслено їх вплив на міжнародну міграцію людських ресурсів (регіоналізація та глокалізація геоекономічного простору, посилення геоекономічних ризиків, трансформація ТНК у наднаціональні центри економічного розвитку, трансформація геоекономічного простору, структурні зміни у світовому господарстві, віртуалізація економічних та інших процесів). Це дозволило сформулювати варіанти долучення країн до процесів міжнародної міграції на основі приналежності країн до центрів економічного розвитку, загальні риси їх міграційної політики, місця країн у складі міграційної пари, рівня розвитку інституційного середовища регулювання міграційних процесів, наявності окремих видів міграції.

Охарактеризовано вплив еколого-природничого типу геоекономічного ризику на формування факторів виштовхування, а також механізми його формалізації через обґрунтування методики кластеризації регіональних інтеграційних об’єднань за ризиком екстремальних кліматичних подій як складової вказаного типу ризику. Це дозволяє врахувати його при оцінці міграційної привабливості країни та прогнозуванні формування міграційних мотивів населення, а також сформувати завдання регулювання міграційних процесів в умовах екстремальних кліматичних подій.

Крім того, визначено вплив політико-безпекового типу геоекономічного ризику як передумови формування міграційних потоків з країн, де зафіксовано військово-політичні конфлікти та інші загрози військово-політичної нестабільності. Це дає змогу визначити складові даного типу ризику при оцінці міграційної привабливості країни та міграційних мотивів населення, а також сформулювати завдання регулювання міжнародної міграції біженців в умовах військових конфліктів та постконфліктного стану.

В дослідженні сформульовано завдання регулювання міжнародної міграції в країнах міграційної пари, які повинні бути імплементовані у політику зайнятості, освітню, соціальну, інформаційну, фіскальну, монетарну, інвестиційну та інші політики та спрямовані на інтеграцію мігрантів та подолання соціально-економічних проблем, пов’язаних з міграцією. Це здійснено на основі обґрунтування впливу міжнародної міграції та грошових переказів на економічний розвиток країн в умовах геоекономічних трансформацій, формування людських ресурсів та подолання бідності, що включало: 1) формування ризиків та можливостей долучення країн до процесів міжнародної міграції людських ресурсів з урахуванням ролі країни у міграційній парі; 2) окреслення факторів середовища здійснення грошових переказів за запропонованими етапами, що визначають параметри грошових переказів; 3) визначення економічних, соціальних, демографічних наслідків міграції виходячи зі стратифікації людських ресурсів.

Запропоновано систему детермінантів формування міграційних мотивів, що складаються з економічних, соціо-демографічних, політико-безпекових, мовно-культурних та еколого-природничих детермінантів. Вони сформовані шляхом врахування дії інституційних факторів у відповідному середовищі країн та прояву особистісного сприйняття факторів виштовхування. Це дозволило визначити фактори, які слід враховувати при вивченні та формалізації передумов міграційних процесів.

В роботі сформовано підхід до оцінки геоекономічних ризиків країн, який полягає у визначенні відповідного інтегрального показника країни. Це дозволяє позиціонувати країни за окремими типами геоекономічного ризику та інтегральним показником, а також кластеризувати їх країн за рівнем геоекономічного ризику та інтенсивністю використання міграційних людських ресурсів. Такий підхід сприятиме визначенню векторів елементів міграційних політик країн, виходячи з кластеру, до якого вони належать, здійснювати їх компаративний аналіз, а також окреслювати напрями реалізації інших політик, що регулюють процеси руху та інтеграції мігрантів.

Запропоновано інструмент ідентифікації зв’язку міжнародної міграції людських ресурсів з геоекономічними ризиками, що представлено через формування показника міграційної привабливості, що дозволяє пояснювати міграційні потоки між країнами виходячи з рівня їх міграційної привабливості. Підхід до оцінки міграційної привабливості через формування її інтегрального показника та підхід до нормалізації часткових показників дають змогу адаптувати модель та використовувати її для оцінки міграційної привабливості країн у компаративному аспекті.

Розроблено інформаційне забезпечення регулювання процесів міжнародної міграції на міжнародному, регіональному та національному рівнях, базисом якого є сформована модель багаторівневого інформаційного поля, яке включає системи: 1) моніторингу зміни детермінантів формування міграційних мотивів за визначеними індикаторами; 2) моніторингу потенційних та фактичних міграційних потоків за стратифікаційними групами; 3) моніторингу ризиків інституційних розривів та інституційних конфліктів; 4) поширення інформації про стан та проблеми міжнародної міграції людських ресурсів. Це дозволяє будувати комунікаційні зв’язки між суб’єктами регулювання процесів міжнародної міграції людських ресурсів та удосконалити його інституційне середовище.

У результаті теоретично обґрунтовано та розроблено концептуальні засади інституційної моделі регіонального регулювання міграційних процесів, у якій структуровано суб’єктів формального та неформального інституційного середовища регіонального регулювання міжнародної міграції, виділено функції регіональної міграційної політики (регуляторна, диверсифікаційна, інтеграційна, мобілізаційна), сформульовано напрями її реалізації для отримання країною переваг від міжнародної міграції та зниження геоекономічних ризиків. Це дозволяє на основі декомпозиції положень такої політики та її узгодження з іншими політиками вирішувати регіональні проблеми міграції людських ресурсів, окреслені на основі аналізу причиннонаслідкових зв’язків міграції в ході геоекономічних трансформацій та встановлених проблем регулювання міграційних потоків у обраних регіональних інтеграційних об’єднаннях.

Bibliografia

Шиманська К. В. Міграція людських ресурсів в умовах геоекономічних трансформацій: регіональний вимір : монографія / К. В. Шиманська. – Житомир: ЖДТУ, 2017. – 588 с. (34,06 д. а.).

Shymanska K. Analiza ekonomicznych czynników migracji zewnętrznej Ukrainców w kontekście Globalnej strategii UE / K. Shymanska, K.Romanchuk, V. Ksendzuk // Polityczno-społeczne i ekonomiczne zmiany w Europie w świetle Globalnej strategii na rzecz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej / pod redakcią naukową Mikołaja Tomashyka. Poznań: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, 2017. – Ss. 173–185 (0,6 д. а./0,2 д.а.).

Шиманська К. В. Міжнародна трудова міграція в контексті соціальноекономічного розвитку України: тенденції, негативні наслідки та шляхи їх подолання / К. В. Шиманська // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Серія : Економічні науки. – 2015. – № 1 (71). – С. 165-170 (0,7 д. а.).

Шиманська К. В. Еміграція населення України в контексті тенденцій міжнародної міграції робочої сили: економіко-соціо-демографічний базис / К. В. Шиманська, К. В. Романчук // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Серія : Економічні науки. – 2016. – № 1 (75). – С. 152–164 (РИНЦ та інші) (1,5 д. а./0,75 д.а.).

Шиманська К. В. Зовнішня міграція в Польщі в процесі її євроінтеграції: проблеми, шляхи їх вирішення, уроки для України / К.В. Шиманська // Соціально-трудові відносини: теорія та практика. – 2016. – № 2 (12). – С. 136–145 (0,4 д. а.).

Шиманська К. В. Основні напрямки та пріоритети державної міграційної політики України в контексті ї євроінтеграційних перетворень / К. В. Шиманська // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Серія : Економічні науки. – 2016. – № 3 (77). – С. 115–120 (РИНЦ та інші) (0,7 д. а.).

Шиманська К. В. Середовище формування міграційної політики: ідентифікація причинно-наслідкових зв’язків / К. В. Шиманська // Вісник Запорізького національного університету. Економічні науки. – 2016. – № 3 (31). – С. 164–171 (1,0 д. а.).

Шиманська К. В. Географічна структура української еміграції: аналіз існуючих тенденцій та перспективи подолання проблем / К. В. Шиманська // Економіка та суспільство: електронне наукове фахове видання. – 2016. – Випуск 6. – С. 39–45. – Режим доступу: http://economyandsociety.in.ua/journal/6_ukr/7.pdf (Index Copernicus та інші) (0,6 д. а.).

Шиманська К. В. Розвиток класифікаційного підходу до міжнародної міграції: інституційний підхід / К. В. Шиманська // Економічний вісник Запорізької державної інженерної академії. – 2017. – Випуск 1 (07). – Частина І. – С. 16–20 (0,7 д. а.).

Шиманська К. В. Теоретичні засади дослідження процесів міжнародної міграції: аналіз розвитку та ключових положень міграційних теорій / К. В. Шиманська // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – 2017. – № 1 (79). – С. 127–137 (Index Copernicus, РИНЦ та інші) (1,3 д. а.).

Шиманська К. В. Детермінанти міжнародної міграції: інституційний підхід / К. В. Шиманська // Соціально-трудові відносини: теорія та практика. – 2017. – № 1 (13). С. 188–197 (0,4 д. а.).

Шиманська К. В. Міграційна політика економічного співтовариства країн західної Африки (ECOWAS) / К. В. Шиманська // Причорноморські економічні студії. – 2017. – Випуск 19. – С. 18–23 (0,65 д. а.).

Шиманська К. В. Міграційна політика співтовариства розвитку півдня Африки (SADC) / К. В. Шиманська // Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: Економічні науки. – 2017. – Випуск 25. – Частина 1. – С. 43– 48 (0,65 д. а.).

Шиманська К. В. Соціо-економічний вплив міжнародної міграції на показники людського розвитку та бідності у світі / К. В. Шиманська // Проблеми системного підходу в економіці: Збірник наукових праць. – 2017. – Випуск 4 (60). – С. 21–27 (0,8 д. а.).

Шиманська К. В. Грошові перекази мігрантів: структурний аналіз місця у платіжному балансі країни / К.В. Шиманська // Економічний вісник Запорізької державної інженерної академії. – 2017. – Випуск 4 (10). – С. 31–36 (0,7 д. а.).

Шиманська К. В. Посилення значення економічних та політикобезпекових детермінант у формуванні міграційних мотивів студентської молоді / К. В. Шиманська // Глобальні та національні проблеми економіки: електронне наукове фахове видання. – 2017. – Випуск 16. – С. 86–91. – Режим доступу: http://global-national.in.ua/issue-16-2017 (Index Copernicus та інші) (0,4 д. а.).

Євдокимов В. В., Шиманська К. В. Формалізація впливу політикобезпекових детермінантів на міграційну привабливість країни / К. В. Шиманська // Економічний простір: Збірник наукових праць. – Дніпро: ПДАБА, 2018. – №133. – C. 14–26 (Index Copernicus та інші) (0,8 д. а./0,4 д.а.).

Шиманська К. В. Теоретико-методологічний базис дослідження міграційних процесів: принципи та термінологічний апарат / К. В. Шиманська // Економіка: реалії часу: електронний науковий журнал. – 2016. – № 5 (27). – С. 90– 95. – Режим доступу: http://economics.opu.ua/files/archive/2016/n5.html (Index Copernicus, РИНЦ та інші) (0,4 д. а.).

Шиманська К.В. Гендерна структура української еміграції: сучасні тенденції, трансформації та соціально-економічні наслідки / К. В. Шиманська // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Міжнародні економічні відносини та світове господарство. – 2017. – № 11. – С. 184–188 (Index Copernicus та інші) (0,6 д. а.).

Шиманська К. В. Процесний підхід до ідентифікації грошових переказів мігрантів в умовах дії інституційних факторів / К. В. Шиманська // Економіка та держава. – 2017. – №2. – С. 69–72 (Index Copernicus та інші) (0,85 д. а.).

Шиманська К. В. Ринок трудових ресурсів в умовах постконфліктного стану країн / К. В. Шиманська // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. Серія: Економічні науки. – 2017. – № 2 (91). – С. 50–60 (Index Copernicus та інші) (0,45 д. а.).

Шиманська К. В. Міграція біженців як фактор перерозподілу людських ресурсів у світі: проблеми розвитку економіки в умовах конфлікту / К. В. Шиманська, В. В. Євдокимов // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – 2017. – № 2 (80). – С. 142– 149 (Index Copernicus, РИНЦ та інші) (1,0 д. а./0,5 д.а.).

Шиманська К. В. Геоекономічні трансформації та їх зв’язок з економічним, соціальним та технічним розвитком країн та регіонів / К. В. Шиманська // Ефективна економіка: електронне наукове фахове видання. – 2017. – № 6. – Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=5653 (Index Copernicus та інші) (0,4 д. а.).

Шиманська К. В. Екологічні загрози і ризики та їх роль в сучасній міжнародній міграції / К. В. Шиманська // Вісник Одеського національного університету. Серія : Економіка. – 2017. – Том 22. – Випуск 6 (59). C. 28–32 (Index Copernicus та інші) (0,6 д. а.).

Шиманська К. В. Тенденції міжнародної міграції людських ресурсів в умовах геоекономічних трансформацій / К. В. Шиманська // Проблеми економіки. – 2017. – № 2. – C. 55–60 (Index Copernicus, РИНЦ та інші) (0,5 д. а.).

Shymanska K. Determinants of migration motives as a precondition for the migration flows formation / K. Shymanska, M. Kurylo, O. Karmaza, G. Timchenko // Problems and Perspectives in Management. – 2017. – № 15 (3). – Pp. 352–364 (Sсopus та інші) (1,0 д.а./0,25 д.а.).

Шиманська К. В. Регіональні особливості міжнародної міграції в Європі та регіональна міграційна політика / К. В. Шиманська // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць. – 2017. – № 2–3 (63-64). – С. 25–35 (Index Copernicus та інші) (1,3 д. а.).

Шиманська К. В. Стан та нормативно-правове регулювання міграції біженців та шукачів притулку у ЄС як інституційний базис управління міжнародними міграціями / К.В. Шиманська, В.В. Євдокимов // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. – 2017. – № 3 (38). – С. 55– 60 (Index Copernicus та інші) (0,6 д. а./0,3 д.а).

Шиманська К. В. Оцінка геоекономічних ризиків країн та регіональних інтеграційних об’єднань в контексті їх міграційної привабливості / К. В. Шиманська // Економічний простір: Збірник наукових праць. – Дніпро: ПДАБА, 2018. – №132. – C. 34–49 (Index Copernicus та інші) (1,0 д. а.).

Шиманська К. В. Тенденції зовнішньої міграції населення Польщі в процесі її євроінтеграції: модель для вивчення в Україні / К.В. Шиманська // Економічний розвиток європейських країн в контексті інтеграційних процесів: уроки для України: Тези виступів Всеукраїнського молодіжного економічного форуму (м. Житомир, 22 квітня 2016 р.). – Житомир: ЖДТУ, 2016. – С. 209-212 (0,16 д. а.).

Шиманська К. В. Елементи середовища формування імміграційної політики / К. В. Шиманська // Економічний розвиток країни в умовах євроінтеграції: Збірник тез Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції економічного спрямування (м. Тернопіль, 1 липня 2016 р.). – Тернопіль, 2016. – С. 72–74 (0,16 д. а.).

Шиманська К. В. Гендерно-віковий профіль зовнішньої трудової міграції українців / К. В. Шиманська // Стан та перспективи розвитку фінансів, обліку та підприємництва в умовах трансформації економіки : збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Київ, 8–9 липня 2016 р.). – К.: ГО «Київський економічний науковий центр», 2016. – С. 20–22 (0,16 д. а.).

Шиманська К. В. Проблеми детінізації доходів зовнішніх трудових мігрантів: нормативно-правова база України та уникнення подвійного оподаткування / К. В. Шиманська // Розвиток сучасних міжнародних економічних відносин: фінансово-економічні та соціальні чинники: матеріали Міжнародної науковопрактичної конференції (м. Одеса, 23–24 вересня 2016 р.) / відп. за випуск д.е.н., проф. С. О. Якубовський. – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2016. – С. 57–58 (0,12 д. а.).

Shymanska K. Overview of research issues transformation on international migration / K. Shymanska // The Development of International Competitiveness: State, Region, Enterprise: Proceeding of the International Scientific Conference (Lisbon, December 16, 2016). – Lisbon, Portugal: Baltija Publishing, 2016. – Pp. 50–53 (0,12 д. а.).

Шиманська К. В. Інституційний базис ідентифікації детермінант формування міграційної мотивації / К. В. Шиманська // Формування та розвиток інноваційного потенціалу економіки України: матеріали доповідей Міжнародної науково-практичної конференції (м. Ужгород, 17–18 лютого 2017 р.) / За. заг. ред.: М. М. Палінчак, В. П. Приходько, A. Krynski. У 2-х частинах. – Ужгород: Видавничий дім «Гельветика», 2017. – Ч. 1. – С. 28–31 (0,24 д. а.).

Шиманська К. В. Переваги інтенсифікації грошових переказів зовнішніх трудових мігрантів в умовах кризового стану економіки / К. В. Шиманська // Стратегія інвестиційно-інноваційного розвитку економіки України в умовах глобалізації: стан та шляхи становлення: Зб. матер. міжнар. наук.- практ. конф. (м. Львів, 23 березня 2017 р.). – Львів : ЛІЕТ, 2017. – С. 317–320 (0,16 д. а.).

Шиманська К. В. Грошові перекази мігрантів крізь призму процесного підходу / К. В. Шиманська // Європейська інтеграція: історичний досвід та економічні перспективи: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (м. Одеса, 3–4 березня 2017 р.) / відп. за випуск д.е.н., проф. С. О. Якубовський. – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2017. – С. 55-57 (0,18 д. а.).

Шиманська К. В. Трансформація змісту термінології наукових досліджень проблем міжнародної міграції / К.В. Шиманська // Національні особливості та світові тенденції управління та адміністрування на макро-, мезо- і мікрорівнях економіки: матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Дніпро, 17–18 березня 2017 р.). У 2-х частинах. – Дніпро: ПДАБА, 2017. – Ч. 1. – С. 19–21 (0,18 д. а.).

Шиманська К. В. Відсутність гідної оплати праці як фактор формування міграційної мотивації майбутніх фахівців / К. В. Шиманська // Імперативи та інноваційні механізми забезпечення гідної праці в умовах становлення нової економіки : зб. тез доповідей учасників Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Київ, 25–26 квітня 2017 р.). – К. : КНЕУ, 2017. – С. 196–197 (0,12 д. а.).

Shymanska K. Migration flows and the human resources redistribution ties in the conditions of geoeconomic transformations / K. Shymanska // The global competitive environment: development of modern social and economic systems: Proceeding of the International Scientific Conference (Chisinau, April 21, 2017). – Chisinau, Republic of Moldova : Baltija Publishing, 2017. – Pp. 9–11 (0,16 д. а.).

Шиманська К. В. Геоекономічний контекст міжнародної міграції людських ресурсів: регіональний аспект / К. В. Шиманська // Розвиток малого та середнього бізнесу в умовах глобалізації світової економіки : матеріали виступів Всеукраїнського молодіжного економічного форуму з міжнародною участю (в онлайн форматі) (м. Житомир, 27 квітня 2017 р.). – Житомир : ЖДТУ, 2017. – С. 386–388. – Режим доступу: https://conf.ztu.edu.ua/ wp-content/uploads/2017/09/zbirnyk_forum_zhdtu_ 27.04.2017r..pdf (0,12 д. а.).

Шиманська К.В. Значення міжнародної міграції для формування людських ресурсів країн в умовах геоекономічних трансформацій в регіонах світу / К.В. Шиманська // Сучасні тенденції розвитку світової економіки : збірник матеріалів ІХ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 26 травня 2017 р.) – Харків: ХНАДУ, 2017. – Том ІІ. – С. 184–185 – Режим доступу: http://fmab.khadi.kharkov.ua/uploads/media/ME_nauk_2017_tom_2.pdf (0,25 д. а.).

Шиманська К. В. Стан міжнародної міграції в Європі та доцільність вироблення регіональної міграційної політики / К. В. Шиманська // Сучасні наукові підходи до вдосконалення політики економічного зростання: матеріали доповідей Міжнародної науково-практичної конференції (м. Ужгород, 5- 6 травня 2017 р.) / За. заг. ред.: М. М. Палінчак, В. П. Приходько, A. Krynski. – Ужгород: Видавничий дім «Гельветика», 2017. – С. 31-34 (0,24 д. а.).

Shymanska K. Links between the economic cycle stages in origin country and migrants’ adaptation process in the destination country / K. Shymanska // From the Baltic to the Black Sea: the Formation of Modern Economic Area: Proceeding of the International Scientific Conference (Riga, August 19, 2017). – Riga, Latvia: Baltija Publishing, 2017. Pp. 26-29 (0,16 д. а.).

Шиманська К. В. Вплив грошових переказів мігрантів та економічний розвиток країни / К. В. Шиманська // Світові тенденції та перспективи розвитку фінансової системи України: зб. матер. наук.-практ. конференції (м. Київ, 28–29 вересня 2017 р.) / Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2017. – С. 335–337 (0,12 д. а.).

Шиманська К. В. Прояв геоекономічних трансформацій в контексті їх впливу на процеси міграції людських ресурсів / К. В. Шиманська // Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки в контексті інтеграції України в Європейський науково-інноваційний простір : матеріали XХІI Міжнародної науково- практичної конференції (м. Одеса, 11–13 вересня 2017 р.) / НАНУ, ДУ «Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України», Київ. – К.: «Видавництво «Фенікс», 2017. – С. 322–326 (0,4 д. а.).

Шиманська К. В. Особливості регіональної міграційної політики східноафриканського співтовариства (EAC) / К. В. Шиманська // Сучасні можливості забезпечення соціально-економічного розвитку країн: Матеріали доповідей Міжнародної науково-практичної конференції (м. Ужгород, 16 вересня 2017 р.) / За. заг. ред.: М. М. Палінчак, В. П. Приходько, A. Krynski. – Ужгород: Видавничий дім «Гельветика», 2017. – С. 29-31 (0,16 д. а.).

Шиманська К. В. Інструменти інституційного середовища регіонального регулювання міжнародної міграції людських ресурсів / К.В. Шиманська // Модернізація економіки та фінансової системи країни: актуальні проблеми та перспективи: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (м. Дніпро, 29–30 вересня 2017 р.). У 2-х частинах. – Дніпро: ПДАБА, 2017. – Ч. 1. – С. 32–36 (0,3 д. а.).

Шиманська К. В. Передумови формування системи управління процесами міжнародної міграції у регіональних інтеграційних об’єднаннях / К. В. Шиманська // Проблеми формування та реалізації конкурентної політики: Матеріали V міжнародної науково-практичної конференції (м. Львів, 21–22 вересня 2017 р.). – Львів: Ліга-Прогрес, 2017. – С. 142–144 (0,12 д. а.).

Шиманська К. В. Система інститутів регулювання процесів міжнародної міграції у регіональних інтеграційних об’єднаннях / К. В. Шиманська // Міжнародні відносини. Серія «Економічні науки» (спецвипуск): збірник наукових праць (електронне видання). – 2017. – № 11. – Режим доступу: http://journals.iir.kiev.ua/index.php/ec_n/article/view/3219/2893 (0,16 д. а.).

Shymanska K. V. Migration of highly skilled workers and countries’ readiness for the future / K. V. Shymanska // The Modern Trends in the Development of Business Social Responsibility: Proceeding of the II International Scientific Conference. Part I (Lisbon, June 29, 2018). – Lisbon, Portugal: Baltija Publishing, 2018. - Pp. 24-26 (0,12 д. а.).

##submission.downloads##

Numer

Dział

Дисертація