Рецензія 1 на дисертацію Бондарчука Я. П.

Автор(и)

  • О. В. Мартинюк Донецький національний університет імені Василя Стуса

Анотація

Науковий рівень дисертації відповідає чинним вимогам Порядку присудження ступеня доктора філософії та скасування рішення разової спеціалізованої вченої ради закладу вищої освіти, наукової установи про присудження ступеня доктора філософії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 р. № 44. Уперше у вітчизняній правовій науці запропоновані теоретичні положення, висновки і пропозиції, що дають змогу заповнити прогалини щодо теоретичних, історичних, доктринальних та прикладних засад розвитку та реалізації свободи як принципу права, а також можуть бути використані під час вдосконалення чинного законодавства України.
Дисертант слушно наголошує, що принципи права є доктринальною, історичною, теоретичною та прикладною основою правової реальності, її невід'ємними атрибутами, що задають вихідний зміст для правопорядку. Правові принципи через розгортання їх змісту у суспільній свідомості та відносинах задають напрям розвитку правових систем. Відтак ступінь розкриття змісту загальних принципів права та їх реалізація є індикаторами цивілізаційного розвитку сучасної держави. У цьому зв'язку особливого значення набуває принцип свободи, ступінь наявності чи обмеження якої покладає розвиток цілих галузей права та парадигми прав людини загалом.
Наразі принцип свободи займає виняткове місце у регулятивних процесах, оскільки дозволяє формувати систему дозволів та заборон, що покладена в основу правопорядку. Отже, на переконання здобувача, принцип свободи є системоутворюючим, який закладає змістові основи правових процесів загалом. Залежно від ступеня розгортання принципу свободи у державно-правовому бутті у конкретний історичний період часу, можна класифікувати державно-правовий режим та рівень суспільного та правового розвитку окремої держави. Стан свободи має безпосередній вплив на правову систему. Відчутним це стає в умовах надзвичайних обставин, зокрема збройної агресії, що об’єктивно мало наслідок законне обмеження прав та свобод людини. Це стало справжнім викликом для реалізації всіх фундаментальних правових принципів, насамперед свободи. Сучасне українське право таких викликів ще не переживало, а відтак виникає потреба у нових наукових розвідках щодо змісту та особливостей реалізації принципу свободи в надзвичайних обставинах.
Позитивно оцінюючи змістовність наукового дослідження, обґрунтованість наукових положень і висновків, за рівнем наукової новизни та практичної значущості, ступенем апробації й відображенням основних положень дисертаційна робота Бондарчука Ярослава Петровича на тему «Становлення та розвиток ідеї свободи як принципу права» відповідає спеціальності 081 «Право», а також відповідає п. п. 6, 7, 8 і 9 Порядку присудження ступеня доктора філософії до дисертацій та наукових результатів на здобуття наукового ступеня доктора філософії.

Біографія автора

О. В. Мартинюк , Донецький національний університет імені Василя Стуса

кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри конституційного, міжнародного та кримінального права

Опубліковано

2025-01-29

Номер

Розділ

Рецензії